Best Producer & Engineer Nominees for the 2018 GRAMMY Awards

View Single Page

Earlier this week, NARAS announced the nominees for the 60th Annual GRAMMY Awards. With the ceremony set to take place in New York City for the first time since 2003, expect this year’s event to have some extra pizazz as it unfolds on January 28.

While the brightest spotlight will be on the star artists, many producers and engineers will get their due thanks to categories that specifically laud their achievements. Below, see the categories that these audio experts will be competing in.

As you peruse the list, keep in mind the myriad tracking engineers, mixers, mastering engineers, and scores more audio pros that made every recorded work possible in all of the Grammy categories – 32 in all covering hundreds of releases.

Congratulations to all the nominees below, and everyone who labored to move music forward in the last year.

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL

An engineering dream team made Bruno Mars’ “24K Magic” a Grammy nominee.

Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)

Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)

Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer. Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)

No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)

24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

**

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL

Calvin Harris: “Don’t Quit” (DJ Khaled & Calvin Harris Featuring Travis Scott & Jeremih) (T) • “Funk Wav Bounces Vol. 1” (Calvin Harris Featuring Various Artists) (A)

No I.D. was one of five to get a “Producer of the Year, Non Classical” nod for 4:44.

Greg Kurstin: “Concrete And Gold” (Foo Fighters) (A) • “Dear Life” (Beck) (S) • “Dusk Till Dawn” (ZAYN Featuring Sia) (S) • “LOVE.” (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T) • “Strangers” (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T) • “Wall Of Glass” (Liam Gallagher) (S)

Blake Mills: “Darkness And Light” (John Legend) (A) • “Eternally Even” (Jim James) (A) • “God Only Knows” (John Legend & Cynthia Erivo Featuring yMusic) (S) • “Memories Are Now” (Jesca Hoop) (A) • “No Shape” (Perfume Genius) (A) • “Semper Femina” (Laura Marling) (A)

No I.D.: “America” (Logic Featuring Black Thought, Chuck D & Big Lenbo & No ID) (T) • “The Autobiography” (Vic Mensa) (A) • “4:44” (JAY-Z) (A)

The Stereotypes: “Before I Do” (Sevyn Streeter) (S) • “Better” (Lil Yachty Featuring Stefflon Don) (T) • “Deliver” (Fifth Harmony) (T) • “Finesse” (Bruno Mars) (T) • “Mo Bounce” (Iggy Azalea) (S) • “Sunshine” (Kyle Featuring Miguel) (S) • “That’s What I Like” (Bruno Mars) (T)

**

BEST REMIXED RECORDING

“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)

“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)

“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)

“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)

“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode)

**

BEST SURROUND SOUND ALBUM

Jim Anderson is part of the high-performing group nominated for Best Surround Sound Album, with “Early Americans.”

Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)

So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)

3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)

Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

**

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL

Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)

Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

Tyberg: Masses — John Newton, engineer. Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

**

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

Winner of “Producer of the Year, Classical” in 2013, Blanton Alspaugh is going for two in 2018.

Blanton Alspaugh – “Adamo: Becoming Santa Claus” (Emmanuel Villaume, Kevin Burdette, Keith Jameson, Lucy Schaufer, Hila Plitmann, Matt Boehler, Jonathan Blalock, Jennifer Rivera & Dallas Opera Orchestra) • “Aldridge: Sister Carrie” (William Boggs, Keith Phares, Matt Morgan, Alisa Suzanne Jordheim, Stephen Cunningham, Adriana Zabala, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra) • “Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches” (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra) • “Death & The Maiden” (Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra) • “Handel: Messiah” (Andrew Davis, Noel Edison, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra) • “Haydn: Symphonies Nos. 53, 64 & 96” (Carlos Kalmar & Oregon Symphony) • “Heggie: It’s A Wonderful Life” (Patrick Summers, William Burden, Talise Trevigne, Andrea Carroll, Rod Gilfry & Houston Grand Opera) • “Tyberg: Masses” (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Manfred Eicher – “Mansurian: Requiem” (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) • “Monk, M.: On Behalf Of Nature” (Meredith Monk & Vocal Ensemble) • “Point & Line – Debussy And Hosokawa” (Momo Kodama) • “Rímur” (Arve Henriksen & Trio Mediaeval) • “Silvestrov: Hieroglyphen Der Nacht” (Anja Lechner)

David Frost – “Alma Española (Isabel Leonard)” • “Amplified Soul” (Gabriela Martinez) • “Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6” (Jonathan Biss) • “Bruckner: Symphony No. 9” (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) • “Garden Of Joys And Sorrows” (Hat Trick Trio) • “Laks: Chamber Works” (ARC Ensemble) • “Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies” (Michael Stern & Kansas City Symphony) • “Troika” (Matt Haimovitz & Christopher O’Riley) • “Verdi: Otello” (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lu?i?, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

Morten Lindberg – “Furatus” (Ole Edvard Antonsen & Wolfgang Plagge) • “Interactions” (Bård Monsen & Gunnar Flagstad) • “Kleiberg: Mass For Modern Man” (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) • “Minor Major” (Oslo String Quartet) • “Northern Timbre” (Ragnhild Hemsing & Tor Espen Aspaas) • “So Is My Love” (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) • “Thoresen: Sea Of Names” (Trond Schau)

Judith Sherman – “American Nocturnes” (Cecile Licad) • “The Birthday Party” (Aki Takahashi) • “Discovering Bach” (Michelle Ross) • “Foss: Pieces Of Genius” (New York New Music Ensemble) • “Secret Alchemy – Chamber Works By Pierre Jalbert” (Curtis Macomber & Michael Boriskin) • “Sevenfive – The John Corigliano Effect” (Gaudette Brass) • “Sonic Migrations – Music Of Laurie Altman” (Various Artists) • “Tribute” (Dover Quartet) • “26” (Melia Watras & Michael Jinsoo Lim)